A Föld napja 2015

A Föld napja 2015

Ki mondta, hogy nem tudod megváltoztatni a világot?”

Április huszonkettedik napja nemcsak a névnaposoknak, de a Földnek is nagy örömöt okoz, hisz ez a nap 1970- óta az ő ünnepe is.

Első sorban ezt az amerikai Denis Hayesnak köszönheti, aki akkor még, mint egyetemi hallgató indított mozgalmat ezen a napon. Már akkor több mint 25 millió (!) amerikai állt mögé és az évek hosszú során át egészen a mai napig már nemcsak az amerikaiak, de más ország lakóinak száma is növekszik.

Lényegre törő szándékuk, hogy különféle akciókkal felhívják a figyelmet a környezetvédelem fontosságára.

„És azt hiszem ez az a nap, amikor rájövünk, hogy a szemét kosár nem azért van az utcán, hogy a tőle egy méterre lévő papírgalacsinnal szemezgessen és hogy a környezetvédők gyakran emlegetett indoka, hogyha oda figyelsz arra, hogy kevés vizet használj, vagy kevés áramot fogyassz nem csak ezeket nem pazarolod, hanem a pénzedet sem.

És hogy mit üzen a Föld napja a mai kor gyermekének? Első sorban azt, hogy vegyétek észre őt. Ismerjétek meg és barátkozzatok vele, ha máshogy nem megy,  másszatok fára, futkossatok a friss füvön. Ne csak az érintőképernyős telefon elejére rajzoljatok mindenféle alakot feloldó kulcs gyanánt, hanem próbáljatok meg rajzolni a homokba vagy sárból formázzatok királyt és királylányt, ennek mondjuk anyu nem nagyon fog örülni,mármint nem az alkotásnak nem fog örülni, hanem azoknak a sárpacáknak, amikkel tele lesz a ruhád. És bár nem éppen környezetvédőhöz illő dolog a lepke- és bogárgyűjtés, de elég muris ahhoz, hogy egy délutánra jól érezted magad a szabadban.

A mai, április huszonkettedikei Föld napja nem csak azt üzeni a mai kor generációinak, hogy óvja a világot, hanem azt is, hogy azt ne váltsa fel egy virtuálisra.“ – hangzott el a gyerekek számára készített kis műsor bevezetéseként a fentebb idézőjelbe díszelgő kis szöveg.

Majd őt követték a különféle prezentációk név- és tulajdonos szerint:

Az első volt Spek Friderika, Henczi Gergő és Sokol Laci, ők a hulladékgyűjtésről és annak minden hozzátartozójáról számoltak be, itt- ott viccekkel fűszerezve (bár utána hallottunk panaszt az egyik előadótól, hogy hát ő bizony néhány viccet elfelejtett..., de ne félj Gergő, nekünk így is tetszett! )

Majd őket követte a levegő néhány dián keresztül, melyet Molnár Szabi és Boška Matyi készítettek.

Meliska Gabi és Štugel Ádám a vízről és annak fontosságáról való szavait, még Puksa Mátyás szavalata töltötte ki, mintegy kis szünetet tartva a prezentációk között.

A sort pedig Belan Veronika és Kurali Dávid kis eldőadás zárta a talajtípusokról.

A műsor program utolsó előtti mozzanata a természet üzenetének átadása volt Mike Oldfield zenéjére az erdő fohásza című videót néztük meg együtt- a tanító néni külön megkért, hogy kis beszámolómban mindenkit bíztassak ennek az üzenetnek megtekintésére.

A Föld napját Horváth Géza tanító bácsi a pedagógus kórussal tett látogatásáról az Egyesült Államokban mesélt nekünk érdekes dolgokat, történeteket mint arrafelé járt szemfüles turista.

De ne higgye a kedves olvasó, hogy mi beértük  csak egyetlen nappal, amikor a Földdel foglakoztunk. Már napokkal ezelőtt égett a Baka Zsuzsa tanító néni által kiadott munka az ügyes gyerekkezek közt, a sok gyerekjáték, dísztárgy és ékszer ami hulladékból készült, rajzokkal és a jeles napokkal ellátott sarok elkészítése, zöldszalaggal való díszítés és mint fő atrakciónk, a fogadalomtétel. Ezt minden osztály a saját osztályfőnökével írta rá egy felhő alakú kis papírra, amit aztán a műsor alatt fel is olvastak és kifüggesztettek az erre a célra készített faliújságra.

És tettük mindezt zöldbe öltözve, ezzel is kimutatva a mi Földünk iránti szeretetünket.

Verbók Noémi, IX.B