Školský psychológ - Iskolapszichológus

Az iskolapszichológus munkája

Tisztelt szülők!

Simon Anikó vagyok és iskolapszichológusként támogatom az iskola munkáját. 2015-ben fejeztem be pszichológiai tanulmányaimat az ELTE Pedagógiai- és pszichológiai karának pszichológia szakán.

Az iskolapszichológus alapvető célja az iskola nevelői-oktatói munkájának segítése valamint a gyermekek személyiségfejlődésének, lelki egészségvédelmének támogatása.

Az iskolapszichológus az a szakember, aki a pszichológia eszközeivel, elfogadó és támogató attitűdjével segíti a pozitív iskolai légkör fenntartását a gyermek-szülő-pedagógus hármasával együttműködésben.

E célok elérése érdekében egyéni és csoportos foglalkozásokat, felméréseket, ismeretterjesztő és prevenciós tevékenységeket tartok. Iskolapszichológusként fontosnak tartom a teljesítmény okozta stressz- és szorongás oldását, az önbizalom, motiváció, és figyelem-koncentráció erősítését. Feladataim közé tartozik továbbá a kortárs kapcsolatokban, konfliktus-helyzetekben jelentkező nehézségekkel való foglalkozás, az elakadásokban és probléma-helyzetekben való megtámogatás, illetve az integrált diákok segítése. Az egyéni foglalkozások során igyekszünk a gyermekekkel együtt megtalálni azokat a belső erősségeit, amelyeket felhasználva dolgozni tud a problémáin.

Az egyéni foglalkozások mellett az osztályközösség vizsgálatára és fejlesztésére, tematikus konzultációkra és önismereti foglalkozásokra is nagy hangsúlyt fektetek.

Az iskolapszichológus szakmai kompetenciája körébe tartozik a konzultáció és a néhány alkalmas pszichológiai tanácsadás, a terápia azonban nem. Ha mégis ez utóbbira lenne szükség, akkor segít felvenni a kapcsolatot a megfelelő intézményekkel és szakemberekkel.

Az iskolapszichológust szakmai titoktartás kötelezi, kivéve, ha olyan információ birtokába jut, amiről arra lehet következtetni, hogy a gyermek veszélyben van, veszélybe sodorhat mást vagy saját magát.

Kedves szülők, forduljanak hozzám bizalommal:

• ha mindennapjaikban olyan változás történik/történt, amihez gyermeküknek nehéz lehet alkalmazkodni
  • neveléssel kapcsolatos kérdésekkel
  • ha a gyermekük viselkedése, hangulata, tanulmányi eredménye megváltozott
  • ha a szokásosnál súlyosabbak konfliktusai gyermekével, régi jó kapcsolatuk megváltozott, és valamiért nem találják a közös hangot
  • illetve bármilyen egyéb nehézség vagy felmerülő kérdés esetén

Kedves diákok, keressetek meg Ti is, ha:

• olyan dolog történt az életetekben, amivel nem tudtok megbirkózni (családi események, iskolai beilleszkedési nehézségek, szeretett személy elvesztése, stb.)
  • gyakran ok nélkül változik a hangulatotok, sokszor lehangoltak, esetleg ingerültek és agresszívek vagytok, és nem tudjátok, mi lehet ennek az oka
  • nehezetekre esik a tanulásra koncentrálni, vagy úgy érzitek, sokat tanultok, de nem elég hatékonyan
  • problémát okoz az ismerkedés, beilleszkedés, nehezen találjátok a helyeteket a kortársaitok között
  • megoldhatatlannak tűnő konfliktusaitok vannak szüleitekkel, testvéreitekkel, tanáraitokkal vagy osztálytársaitokkal