Az "Anyanyelvünk összeköt" vers – és mesemondó verseny címszó alatt új fotók jelentek meg.
Novinky - Újdonságok
"Anyanyelvünk összeköt" vers – és mesemondó verseny Ipolyság
Osztálykirándulás IV.A
A kálnái kirándulás nagyon jó volt. Először elmentünk a tankot megnézni, utána pedig a játszótérre szórakozni. Bementünk a fürdőbe és zuhanyzás után becsobbantunk a vízbe. A medencében sokat szórakoztunk. Három órán keresztül úszkáltunk a vízben. Közben tartottunk egy kis szünetet , és utána visszamentünk a vízbe, úszkáltunk tovább. Kimentünk a zuhanyzóba és lezuhanyoztunk. Miután átöltöztünk az öltözőben, kimentünk a fürdő elé és mindenki vett magának hot-dogot meg jégkrémet. Végül elindultunk hazafelé.
Mindenkinek ajánljuk a kálnai fürdést, mert nagyon szuper volt. IV. A osztály
Gyermeknap 2015, videó
Gyermeknap 2015, Alapiskola Zselíz
KATT A LINKRE!
Úszótanfolyam V.A, V.B
Az Úszótanfolyam V.A, V.B címszó alatt új fotók jelentek meg.
Szivárvány Projekt
Idén hetedik alkalommal került megrendezésre a 6-9. évfolyamot látogató tanulók előadói és prezentácó-készítői képességeinek a megmérettetése június 5-én Ipolyszakálloson. Helytörténeti, társadalomtudományi és természettudományi témákat dolgozhattak fel a versenyzők.
Helytörténet kategóriában Szabó Marcell (IX.B) és Szalai Zsófia (IX.B) a népművészeti fesztiválokon és a Kincsőn keresztül mutatta be a népművészet ápolásának történetét és hagyományát Zselízen. Munkájukat a zsűri a 3. hellyel díjazta.
Klimaj Fanni (VII.B) társadalomtudomány kategóriában kedvenc hangszeréről, a gitárról készített színvonalas, tartalmas prezentációt.
Ha szertnéd a prezentációkat megnézni, katt a linkre!
Gyermeknap 2015
A fényképalbumban Gyermeknap 2015 címszó alatt új fotók jelentek meg.
Gyereknap 2015
Helyszín: Alapiskola Zselíz
Résztvevők: zselízi Alapiskola, Comenius Gimnázium, Cimbora Óvoda
Program
8:00-8:15 – Gyülekező az iskola udvarán
8:15 – Megnyitó
8:30-9:30 – KISVAKOND – Bábelőadás az óvodásoknak és az alsó tagozatos
tanulóknak az iskolaudvaron
„KAPD FEL A NYÚLCIPŐT!”- osztályok közötti futóverseny a parkban
a felső tagozatos tanulók és a gimnázium
diákjai részére (Fődíj: TORTA!)
Kb. 9.40-10:00 – Tízórai
10:00 – 12:00
- kispályás foci, röplabda: multifunkciós pálya
- asztalitenisz, work-out: kis tornaterem
- biciklipálya, rollerpálya
- íjászat
- trambulin
- slickline - kötéltánc
- gólyalábak kicsiknek, nagyoknak
- célbadobás
- hajfonás, arcfestés
- 7próba
- ugrókötél, origami, tollaslabda
- makettezés
- 1perces vetélkedő
…és még sok-sok egyéb szórakoztató elfoglaltság.
Az egyes állomásokon begyűjtött pontokat a gyerekek a CSEMETE-CSEMEGE sátorban válthatják be érdekes ajándékokra.
Minden résztvevőnek jó szórakozást kívánunk!
Pünkösdhétfő a skanzenben
A VIII. osztály összefogott a VII.A, IX.A és IX.B néprajzosaival, és közösen indultunk május 25-én, pünkösdhétfőn Szentendrére, a Szabadtéri Néprajzi Múzeumba. A célunk az volt, hogy az egyik legszebb ünnepet méltó helyen éjük át, ahol a népi hagyományainkat eredeti, szakszerű módon mutatják be.
Utunk a Pilisen keresztül vezetett, ahol a reggeli ragyogó napsütés után az esőfelhők hirtelen teljesen beborították az eget, és egyre sűrűbben zuhogott az eső. Mit sem törődtünk ezzel, nagyon vidáman telt az út, a lányok jó szokásukhoz hűen egyfolytában nevetgéltek (szerencsére nem visítva, ahogyan az iskolában szoktak). A skanzenbe érve aztán lassan-lassan eloszlottak a felhők, és a nap folyamán csak kis időre eredt meg egyszer-egyszer az eső.
Rögtön a bejárati épület mögött fölszálltunk a Skanzen Vonatra, amely a fesztivál helyszínére szállított bennünket. Ott azt se tudtuk, hogy hol kezdjük a rengeteg foglalkozás, kiállítás megtekintését. A régi mesterségek közül ki lehetett próbálni a fafaragást, az asztalos mesterséget, gyalupadon ládát készítve, fazekat lehetett készíteni korongon, gyékényt szőhettünk, fonhattunk, halasi csipkét verhettünk, betekinthettünk a tikverőzés, a fertálykészítés, a molnárkalács készítés hagyományába, s e legutóbbit meg is kóstolhattuk.
Felvidékünkhöz kötődik a selmeci diákhagyomány bemutatása soproni és miskolci egyetemisták által, akik azt is elmondták, hogy a ballagás hagyománya éppen Selmecbányáról terjedt el széles Nagy-Magyarországon. A nagyon vidám társaságuk harsány diáknótákra is rázendített, miközben a kiállítást és érdekes egyenruhájukat csodáltuk.
Az utcasorokat járván előfordult, hogy – főleg a lányok – azon vették észre magukat, hogy hatalmas puha gyapjú ölelésének foglyai lettek… A mohácsi busók így viccelték meg a gyanútlan járókelőket.
A fesztiválszínpadon népzene- és néptáncbemutató zajlott: matyó táncok, kalocsai táncok, kopachkata, pünkösdi királynéjárás, mohácsi busó táncok, tamburazenekar, koncertet adott a felvidéki Parapács zenekar (Fölszállott a páva győztes). Befejezésképpen mind a százvalahány táncos együtt táncolt, sőt mi sem hagytuk ki ezt a lehetőséget, és kipróbáltuk a fentebb felsorolt táncok egyszerűbb motívumait.
A zárás közeledtével ismét vonatra szálltunk, és kifelé utazva a kalauz fölajánlotta, hogy kedvünkért meghosszabbítja a várakozási időt a galéria megállónál. Így betekintettünk a Kallós Zoltán életmű-kiállításba is egy rövid időutazás formájában: erdélyi balladákat hallgatva, az összegyűjtött tárgyakban gyönyörködve, és a filmvetítésbe röviden beletekintve kerültünk közelebb az erdélyi nép kultúrájához.
Mindezek a témák -- a népi építészettől kezdve, a gazdasági munkák, a mesterségeken keresztül a népművészetekig – kapcsolódnak a magyar irodalom, a történelem és a zenei nevelés tantárgyak tananyagához. Élményszerűen ismerkedhettek, szórakozva tanulhattak a résztvevő tanulók.
NAGY Csilla, a kirándulás szervezője
Fölszállott a páva 2015
2015. május 17-én az Apró Kincső Gyermek Néptáncegyüttes a Fölszállott a páva című népzenei és néptánc-tehetségkutató verseny területi válogatóján vett részt Budapesten az MTVA székházában.
Teljesítményükhöz gratulálunk. Elismerésünket fejezzük ki a táncosoknak és felkészítőiknek.
Az Apró Kincső Gyermek Néptáncegyüttesben táncoló tanulóink: Révész András, Puksa Mátyás, Szalai Bálint, Révész Bálint, Boška Márk, Félix Eszter, Petrovics Krisztina, Szölösi Rebeka, Hutai Bianka, Duba Dorottya
Leiner Laura író-olvasó találkozó
A fényképalbumban Leiner Laura író-olvasó találkozó címszó alatt új fotók jelentek meg.
A Körhinta a Nemzeti Színházban
Május 4-én a kilencedikeseknek lehetősége nyílt arra, hogy részt vegyenek a gimnáziummal egy budapesti kiránduláson. A kirándulás első megállója a budapesti állatkert volt. Itt volt néhány óránk, hogy mindent szemügyre vehessünk. Az állatkert után a WESTEND-be mentünk. Voltak, akik mozival múlatták az időt, mások viszont az üzleteket járták körbe. Mikor már kezdett esteledni, alig vártuk, hogy eljussunk a Nemzeti Színházba. A megtekintett darabnak Körhinta volt a címe, amely mint megtudtuk, egy ismert, régi magyar filmnek a színházi feldolgozása. Miután az előadásnak vége lett, visszamentünk az autóbuszhoz és beszélgetni kezdtünk az aznap történtekről. Lehet, hogy fáradtan értünk haza, de élményekben gazdag napot élhettünk át. Köszönjük.
Meliska Gabriella IX.A
Tanulj meg elfogadni és segíteni!
Kevés ismerettel rendelkezünk a fogyatékkal élő társaink életmódjáról. Vajon hogyan élik mindennapjaikat! Iskolába, vagy dolgozni járnak? Szoktak barátokkal szórakozni, sportolni, színházba vagy moziba járni? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekre adott választ Marek Gerňák és Juraj Práger látássérült fiatalemberek. Az iskola tornatermében május 12-én rendhagyó bemutató óra keretén belül mutatták be azokat a segédeszközöket, melyek abban segítik őket, hogy teljes értékű életet élhessenek. Juraj Gerňák abból a szempontból szerencsésnek mondhatja magát, hogy mindennapjait munkakutya segíti. Arcus, a jól képzett vakvezető kutya okosságával, intelligenciájával elbűvölte a tanulókat.
Tesztelés 4
Tisztelt Szülők!
A Szabványosított Mérések Nemzeti Intézete (NUCEM) próbatesztelést végez a kiválasztott iskolák 4. osztályos tanulói között. A próbatesztelés célja az összeállított feladatlapok nehézségi szintjének felmérése. Iskolánk IV.A, IV.B osztályos tanulóit 2015. május 27-én tesztelik. A tesztelés eredményeiről nem kapunk tájékoztatást.
Tesztelt tantárgyak:
Matematika – 60 perc
szünet – 20 perc
Magyar nyelv és irodalom – 60 perc
Megengedett segédeszközök: kék toll, vonalzó, körző, ceruza.
Nem megengedett segédeszközök: számológép, füzet, tankönyv, egyéb segédirodalom
A tesztelés kezdete: 9:00
Ah, vége, vége! Vagy ki tudja? … R. Gy.
Az iskola kilencedikes tanulói a délelőtt néhány órát arra szántak, hogy a folyosókat virágba öltöztessék. A Comenius Gimnázium diákjai búcsúztak ma a gondtalan diákévektől, tanáraiktól. Jól ismert ballagó dalokat énekelve járták végig az alapiskolát, hogy tőlünk is búcsút vegyenek és kilépjenek a nagyvilágba.
Zselízen ismét kiderült, Ki a vagány a vidéken!
Írta: Csonka Ákos Készült: 2015. május 15.
Harmadik éve szervezi meg a Via Nova a Ki a vagány a vidéken? nevű népszerű tehetségkutató versenyét a Lévai járásban. A verseny a hagyományoknak megfelelően idén is Zselízen a kultúrházban került megrendezésre május 15-én.
Hat iskola mintegy 50 versenyzője csillogtatta meg tudását tánc, ének és hangszeres játék kategóriában. A produkciókat 4 tagú szakmai zsűri értékelt és látott el tanácsokkal. Az elbíráló bizottságnak az előző évekhez hasonlóan idén is oszlopos tagja volt Vadkerti Imre, énekes. Továbbá zsűrizett még Kluch Lenke, tánctanár, Mészáros György, jazz-zenész és Kovács Péter, főporondmester is. Az egyes szaktekintélyek igencsak komoly kihívás elé lettek állítva idén is, hiszen az alapiskolások színvonalasabbnál színvonalasabb produkciókkal rukkoltak elő. Végül komoly dilemmák után, csak sikerült megegyezniük a rangsorolásban, ám némely esetben kompromisszumos megosztott helyezéseket is kiosztottak.
Az alsó tagozatosok tánc kategóriájában a zselízi alapiskola növendékei vihették el az első díjat hastánc-produkciójukkal, másodikok pedig a csatai Romane Jile Közösségi ház tagjai lettek.
A felső tagozatosok tánc kategóriájában az érsekkétyi Girls formáció diadalmaskodott. A második helyen pedig a sárói Ficánka táncegyüttes és a Kétyi Jányok csoport osztozott meg. A dobogó harmadik fokára a zselízi Happy Girls állhatott fel végül.
Ének kategóriában sem volt egyszerű a helyzet, hisz ott szintén ketten osztoztak a második helyen. Méghozzá két ifjú hölgy, a kétyi Baka Rebeka és a farnadi Balázs Noémi személyében. A győztes pedig egy apró kislány, Molnár Ibolya lett, aki hangjával és lehengerlő előadásával valósággal elkápráztatta a nagyérdemű közönséget.
Hangszer kategóriában csak két iskola: Érsekkéty és Ipolyszakállos mérte össze tudását. Kétyről egy színvonalas zongorajáték lett bemutatva, míg a szakállosiak citerajátékukat mutatták be. A zsűri ugyan Németh Dóra zongorajátékának ítélték oda az első díjat, ám kompenzációképpen a szakállosiak kapták a verseny különdíját.
A tehetségkutató rangját jelzi, hogy illusztris vendégek is megtekintették azt, méghozzá az RTL Klub csatornájának munkatársai, akik egy hamarosan induló műsorhoz keresnek tehetséges magyar fiatalokat.
„Leírhatatlan érzés ennyi csillogó szemet látni. Hihetetlen erővel tud feltölteni mindannyiunkat, hogy ennyi mindenkinek tudunk örömet szerezni rendezvényünkkel. Az ifjúsági szervezet munkája ugyan nagyon sokrétű, ám szívügyünknek érezzük, hogy a fiatal generációval is foglalkozzunk, hisz ők jelentik közösségünk jövőjét" – nyilatkozta a Felvidék.ma-nak Sipos József, a Via Nova járási elnöke, a verseny főszervezője.
A fiatalok őszinte hálájukat fejezték ki állandó áldozatkész segítőiknek, mint a Rákóczi Szövetségnek, a Mira Office cégnek és a Családi Könyvklubnak, akik felismerve az ügy fontosságát évről-évre értékes ajándékokkal támogatják a versenyzők díjazását.
Csonka Ákos, Felvidék.ma
Azért szeretem az Anyukám...
Anyák napja alkalmából készült kisfilm megetkintéséhez kattints a linkre!
Színházlátogatás Komáromban
A három kismalac klasszikus mese vadonatúj feldolgozását nézték meg az alsó tagozatos tanulók a Komáromi Jókai Színházban május 5-én. A fiatalos humorral megtűzdelt zenés bábjáték mindenkit magával ragadott. A bábelődás után városnézésre indult a csapat. Az előadás izgalmait és a városnézés fáradalmait egy gyönyörű játszótéren vezethették le a gyerekek. A kiadós játék után csodálatos élményekkel gazdagodva indultak haza.
Zselízi képzőművészek kiállítása
Zselíz város képzőművészeinek alkotásaiból nyílt kiállítás május 5-én a zselízi Művelődési Otthonban. A fasizmus feletti győzelem 70. évfordulója alkalmából állít emléket a 14 művész közös kiállítása. Az alkotások között láthatók Mgr. Baka Zsuzsanna és Mgr. Meliska József festményei.
A nem mindennapi kiállítást május 20-ig láthatja a közönség.
Irodalmi pályázati felhívás
A zselízi Alapiskola irodalmi pályázatot hirdet
„Hogy a földön nekem van
Legszeretőbb anyám!”
című mottóval, négy korcsoport számára.
I. alsó tagozat
1. kategória: 1.,2. évfolyam
2. kategória: 3.,4. évfolyam
II. felső tagozat
1. kategória: 5.,6.,7.évfolyam
2. kategória: 8.,9. évfolyam
Pályázni lehet máshol eddig nem publikáltmesével, verssel, novellával, elbeszéléssel.
A pályaműveket illusztrálhatjátok is.
A leadott művekből (kellő számú pályázat beérkezése esetén) egy anyák napi gyűjteményt szeretnénk összeállítani.
Leadási határidő: 2015. április 17.
News archive